یادداشت کوتاه

 

طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟

در راستای یادداشت کمال یوسف­پور 

 

Short Note

Nature, Environment & Architecture???

On Note Of Kamal Yousefpour 

 

دوست عزیزمان آقای یوسف­پور در یادداشت جالب و در خور توجهی، از یک سری کانسپت­ها که در دانشگاه­ها مطرح می­شود، سخن گفته بودند و در آن از مرغابی، کرم، کوه، آرامش داوینچی (این یکی را اصلا نمی­دانم چه صیغه­ای است!) و ... یاد کرده بودند. این یادداشت به واقع، باعث تاسف بود و یاد آور بسیاری از نکات و سوالات. آیا بیشتر دانشگاه­ها بدین منوال حرکت می­کنند؟ حتما استثنائاتی نیز وجود دارد. آیا از این پس نسل پنجمی، تحت عنوان معماری خواهیم داشت؟ به سختی! و ... در یادداشت آقای یوسف پور استفاده از عناصر طبیعی و محیط نیز ذکر شده بود، در این مورد بهتر است که مکث کنیم زیرا به این راحتی این موضوع را نمی­توان زیر سوال برد (البته این جمله در تکذیب حرف­های دوستمان نیست) تا آنجایی که ذهن من یاری می­کرد، نگاهی به کارهای بزرگان معماری جهان انداختم که از عناصر طبیعی و محیط پیرامون در طرح­های خود استفاده کرده بودند. به عنوان مثال در پست­های قبلی فضای رویداد، تحت عنوان خلاقیت در طراحی، در مورد کار "زاها حدید" و غرفه لایلس که ملهم از گل بنفشه بود و کار "اوی استر" که یک آرایشگاه و ملهم از موج، طراحی شده بود، سخن گفته بودیم. خارج از مطالب وبلاگ، مثلا، "تویو ایتو" در سالن شهرداری Mieso No Mori، از حرکت ابرها الهام گرفته است و یا در معروفترین حالت، در بیشتر کارهای "سانتیاگو کالاتراوا"، رد پای طبیعت به چشم می­خورد یا در کارهای گروه "3Deluxe"، با مبحت "معماری ژنتیک" مواجه می­شویم. در ضمن علم "بیونیک" و معماری "بیونیکی" نیز  وجود دارد که ذات آن یعنی الهام از طبیعت  و گاه به طراحی هتلی به شکل تمساح می­انجامد.

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ لایلس زاها حدید

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ ساختمان شهرداری تویو ایتو

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ معماری ژنتیک گروه 3deluxe

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ معماری ژنتیک گروه 3deluxe

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ معماری ژنتیک گروه 3deluxe

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ معماری ژنتیک گروه 3deluxe

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ معماری ژنتیک گروه 3deluxe

 

        طبیعت، محیط پیرامون و معماری؟؟؟ هتل کروکدیل

 

نهایت سخن اینکه بین نتایجی که از کانسپت­های مشابه بدست می­آید، فاصله زیادی وجود دارد و هیچ گلی یا موجی در دانشگاه­های ما به این درجه از کیفیت، نمی­رسد و از این قبیل مفاهیم به Cheapترین شکل ممکن استفاده می­شود که بیشتر در پلان قابل درک هستند و در حجم هیچ چیز خاصی دیده نمی­شود.

 

پی نوشت:

 

       

 

 پی نوشت ١: هر گردی گردو نیست! هر چیزی هم به همین راحتی کانسپت نیست!

 

 

       

 

پی نوشت ٢: در کامنتی خواندم که در دانشگاه از دانشجوها خواسته­اند جیغ گربه را بکشند، دانشجویان عزیز به موارد زیر دقت کنید:

۱- نژاد گربه ( یک گربه کوچه گرد با یک گربه پرشین بسیار فرق دارد و جیغ آنها متفاوت است)

۲-  وزن گربه

۳- رنگ گربه

۴- نر یا ماده بودن

۵- چیستی و چرایی جیغ ( دمش لای در مانده؟ با گربه همسایه دعوا می­کند؟...)

۶- کیفیت جیغی

۷- ...

 

اولدوز فضلعلی

 موضوعات: