معمار و معماری – 8

 

معماران جوان / گروه معماری << FFWD 

 

 

Architect & Architecture – 8

Young Architects/ FFWD>> 

 

          

     

این علامت << FFWD شما را به یاد چه چیزی می­اندازد؟ احتمالا هنگام استفاده از وسایل صوتی و تصویری با این چنین علامت­هایی مواجه شده­اید. وقتی که بخواهیم تصاویر جدیدی ببینیم، به آهنگ­های مورد علاقه خود یا بخشی از فیلم که هنوز موعد اکران آن نرسیده است، سریعتر دست پیدا کنیم، چنین نشانه­ای را انتخاب می­کنیم و همچنان رو به جلو تا انتها پیش می­رویم. البته این یک نظر کاملاً شخصی است، شاید گروه معماری جوانی که معرفی خواهیم کرد نیز این چنین فکر کرده­اند و نام گروه خود را بدین گونه انتخاب نموده­اند، قابلیت، چند قدم جلوتر از دیگران، طراحی مطلوب، آوانگارد بودن و...

دو جوان به نام­های Laia Guardiola Raventos و  David Benito Cortazar از شهر بارسلونای اسپانیا، متولد سال 1980 و هر دو فارغ­التحصیل دانشگاه ETSAB (Superior Architecture Technical School of Barcelona)، در سال 2002، دفتر کار<< FFWD را در شهر بارسلونا تاسیس کرده و شروع به همکاری نمودند و در این بازه­ زمانی کوتاه توانستند از چهره­های موفق معماری شوند. آنها به آنچه که با فضا و خلاقیت در ارتباط باشد، علاقمند هستند. این دو، در بسیاری از مسابقات طراحی و معماری داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایز بسیاری کسب نموده­اند و همچنین در زمینه طراحی، معماری داخلی و طراحی صنعتی فعالیت می­کنند.

  

Enter Mitgeres

(Finalist project at the competition for new public library of hostalric/2008)

در طراحی مرکز تاریخی "Hostarlic"، از ترکیب بدنه شهر و خیابان استفاده شده است و دیواره­های بنا به موازات خیابان است. فضای عمومی در کنار دیوار جنوبی است، دیوار شمالی نیز به موازات محل عبور پیاده قرار دارد و در نهایت بین این دو دیواره، فضای کتابخانه طراحی شده است.

         

        

                     

       

  

Promenade

(Competition for new Madrid townhall pavilion at the book fair/2008)

بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان در فضای باز به طول 2 هفته در مادرید برگزار می­شود. در این پروژه پاویلیونی برای نمایشگاه طراحی شده است. این پاویلیون طوری جانمایی شده است که بازدیدکنندگان پس از عبور از آن به سایر فضاها دست پیدا کنند. فضاهای عملکردی دیگر همانند مفصلی بر بدنه پاویلیون متصل هستند. این بنا به منزله یک فضای عمومی، کریدور و خیابانی در نمایشگاه است.  

         

       

           

 

Plato Restaurant

فضای این رستوران دائما در حال تغییر است. در اینجا­ به جای دیوار و پانل از پرده استفاده شده است که بدین ترتیب می­توان، به تقسیمات فضایی مختلفی دست پیدا کرد، سیستم نوری آن نیز طوری طراحی شده که بتوان رنگ­های متفاوتی در فضا داشت، در نتیجه چنین به نظر خواهد رسید که همه روزه ما با یک رستوران نوین و جدیدی روبرو هستیم. در ضمن طراحی بنا به گونه­ای است که می­تواند به راحتی تغییر کاربری نیز دهد.

 

       

 

        

 

       

 

       

 

اولدوز فضلعلی

 موضوعات: معماران جوان