آموزه­های معماری

راندو و ارائه کارهای معماری 

Course of Architecture

Rendering & Presentation of Architecture Works

در دهه­های گذشته استفاده از تکنیک­های متعدد راندو در معماری رواج کم نظیری داشت. سالها راپید، مداد رنگی، آبرنگ و حتی ایربراش همدم شبهای معماران خوش ذوق بود. کمتر آتلیه و کارگاه معماری را می­شد یافت که در آن خبری از دست­های قوی و البته مسلط به اصول راندوی معماری نباشد. کانسپت، طرح، ترسیم و ارائه کارهای معماری همه­گی از یک سیستم منسجم بهره­مند بودند. هرچند گاه ترسیم، تکثیر و راندوی کارهای معماری به ساعت­ها زمان و کار مداوم نیازمند بود اما در نهایت، دستاورد چنین تلاش­هایی پررنگ شدن هرچه بیشتر جنبه هنری و خلاقه این آثار بود. هر اثر معماری منحصر به فرد بود و تجربه نوینی در سیستم طراحی و ارائه محسوب می­شد.

اما دیری نپایید که پای میهمان ناخوانده­ای به آتلیه­های معماری سرتاسر جهان گشوده شد و تمام ساختارهای قبلی را به چالش کشید و در نهایت خود را بر آنها تحمیل نمود. این میهمان ناخوانده چیزی نبود جز رایانه­ها و نرم­افزارهای متنوعی که به سرعت جای تکنیک­های طراحی، ترسیم و ارائه را گرفتند تا جایی که با گذشت اندک زمانی بسیاری از شیوه­های دستی ترسیم به بایگانی تاریخ سپرده شدند. اکنون چه موافق این موضوع باشیم و چه مخالف آن، قطعا توان رویارویی با اتفاق پیش آمده را نخواهیم داشت و باید به سرعت با ساختارهای جدید روبرو شویم و با شناخت دقیق موضوع به استقبال آینده برویم. اما در این میان آنچه هنوز تغییر نکرده اصرار بی­اندازه مدارس معماری در آموزش بر سیاق گذشته است. هنوز بسیاری از دانشکده­ها در درس راندو و بسیاری از دروس دیگر تاکید فراوانی بر آموزش سیستم­های پوسیده سابق دارند، حال آنکه اساتید چنین دروسی همواره با پرسش­های ناتمام دانشجویان تیزبینی روبرو هستند که اصل موضوع را به چالش می­کشند.

آیا اکنون زمان آن نرسیده که با درک واقعیت­های جدید، قلم­های نو، تکنیک­های مجازی و بسیاری از دستاوردهای هزاره نوین نیم نگاهی هم به سیستم محافظه کار و تنبل آموزش معماری خود بیاندازیم؟ چراکه شاید بسیاری از باورها و آموزه­ها خود به طراحی، ترسیم و ارائه نوینی نیازمند باشند.

    

تکمله:  در ادامه نمونه­هایی از راندوی پلان­های معماری با تکنیک­های نوین ارائه می­گردد:

 

 

         راندوی پلان معماری

        راندوی پلان معماری    

          راندوی پلان معماری

مشاهده تمام نمونه­ها با کیفیت بالا: [1]، [2]، [3]، [4]، [5]، [6]، [7]، [8]، [9]، [10]

آرش پوراسماعیلموضوعات: