نگاهی به اطلس معماری معاصر جهان  - 1

اقیانوسیه - استرالیای شمــــــالی و غــــــــربی

    

THE PHAIDON ATLAS of Contemporary World Architecture

Oceania-Australia North & West

     

Pee Wee Restaurant                 

Darwin, Northern, Territory, Australia     

Troppo Architects    

        اطلس معماری - استرالیا

این رستوران قابل تغییر، که وابسته به انجمن شهر می­باشد، ابتکار عملی برای گسترش منطقۀ ساحلی است و با توجه به اقلیم منطقه پشت به دریا بنا گردیده است. نوع معماری Troppo الهام گرفته از تحقیقات آنان در تاریخ معماری شمال استرالیاست. در این پروژه کلیۀ شرایط بومی مناطق گرمسیری، در طراحی و مصالح بکار گرفته شده است. بنا در منطقۀ حفاظت شدۀ زیستی که چشم اندازی از بندرگاه Darwin و یک پایگاه نظامی دارد، قرار گرفته است. در زیباسازی  کلبه­های کوچک رستوران، از یک سری از سرپناه­های نظامی مجاور الهام گرفته شده است. پروژۀ Troppo، با سهیم کردن ساختار و ترکیب مصالح مختلف، حساسیت خاص خود را نسبت به تاریخ و منظر طبیعی به نمایش گزارده است. فضای داخلی بنا، بلند و نورگیر است که بوضوح ساختار آن را بیان می­کند. سقف آهنی آن دارای شیبی به سمت جنوب است و نورگیری از جنس پلی کربن مواج دارد که منظر آسمان را قاب می­کند. نمای رستوران از طرف شرق و غرب بسته است و در سمت شمال و جنوب دارای نمای مشبک شیشه­ای و در چرخان می­باشد. این ترتیب فضایی، با استفاده از بادهای سرد شمالی باعث تهویۀ هر چه بهتر بنا می­گردد، در ضمن بادهای شدید غالب را نیز منحرف می­سازد. در طرح این بنا از تکنیک­های طبیعی و خنک کنندۀ غیر فعال مانند سایبانهایی در بالای دیوار و پنجره­ها و مواد منعکس کنندۀ گرما استفاده شده است.

        اطلس معماری - استرالیا 

Rozak House                                             

Noonamah, Northern, Territory, Australia   

Troppo Architects                                           

                                                                           

اطلس معماری - استرالیا       

Rozak house، ارتباطی نزدیک و قوی با مناظر استرالیای شمالی را نشان می­دهد. بنایی که بر بلندی و بر روی زمینی ناهموار و سنگی، روبه­روی دریاچۀ Bennet قرار گرفته است. بنا از سه سازۀ کوچک که بر روی یک سکوی بلند قرار دارد و پل­های ارتباطی، دو اتاق خواب، غذاخوری و پذیرایی که بیشتر آنها به سمت جنوب است، تشکیل شده است. پوشش سقف بنا فولادی و موج­دار است. در کف بنا از  تیرهای چوبی استفاده شده است که از ایوان­ها شروع می­شود و تا فضاهای داخلی نیز ادامه دارد. منفذهای جنوبی فقط   با ورق­های نازکی از Fly-Wire پوشیده شده است و امکان آن را فراهم می­آورد تا فضاهای داخلی و خارجی تعامل بیشتری با هم داشته باشند و از بیرون خانه نیز استفادۀ بهینه­ای گردد. شیشه، کرکره­ و کف چوبی و ترکیب آنها با مصالحی که گرما را منعکس می­کند، میزان تهویه را افزایش می­دهد و باعث سایه اندازی و مقاومت بنا در مقابل آب و هوای گرمسیری می­شود. تأثیر پذیری جامع محیط زیستی، شفافیت در ساختار و ارتباط در خور تحسین با مناظر اطراف، موضوعاتی هستند که در این بنا به چشم می­خورند. Rozak House ارتباطی قوی با محیط اطرافش برقرار می­کند و آیین زندگی استرالیایی­ها را در بر دارد. طرح، ساختار و فرم آن به گونه­ای است که حس ارتباط با فضای خارج و بیرون خانه را افزایش می­دهد.

        اطلس معماری - استرالیا

Karijing National Park          

Visitor center                             

Pilbara, Western Australia      

Woodhead International      

        اطلس معماری - استرالیا

مرکز بازدید پارک بین­المللی Karijing در منطقۀ کم جمعیت Pibara در استرالیای غربی قرار دارد. این منطقۀ خشک دارای مناظر زیبایی از تپه­های قدیمی، صخره­ها، تنگه­هایی از سنگ­های سیاه و زمینی با خاک سرخ است. بنا مرکزی توصیفی برای شناخت زمین، گیاهان، حیوانات، مردم و تاریخ آن منطقه است. هدف این بنا نمایش جوامع قدیمی منطقه و روابط آنها با محیط اطرافشان است. بومیان نوعی سوسمار به نام Kurrumanthu را به عنوان سمبلی برای فرهنگشان انتخاب کرده بودند و به همین دلیل در طراحی بنا از این نشانه استفاده کرده­اند. شکل آن به صورت دسته­ای از خطوط منحنی است، که از ردپای اروپایی­ها و حکومت آنها بر خاک استرالیا نیز حکایت می­کند. دیواره­های برخاسته از زمین از قطعات فلزی مقاوم در برابر آب و هوای منطقه ساخته شده است و در هر قسمت دیوارها از اهمیت خاص خود برخوردار هستند. سقف­ها پایین­تر از انتهای دیواره­ها قرار دارند و شیشه­ها دارای چارچوب نیستند که این باعث شده است درها و پنجره­ها در هم ادغام گردند. تاریکی نسبی فضای داخلی موجب ایجاد فضایی تمرکز برانگیز برای نمایش منظر طبیعی به بازدید کنندگان از این دریچه و ابهامی در محیط می­باشد.  

Poll House 2          

Perth, Western Australia     

Gary Marinco Architects

    

                     اطلس معماری - استرالیا

Pall House، با نمایی بی­ادعا در جبهۀ مشرف به خیابان، در حومۀ Perth و در محله­ای متمول قرار گرفته است. بنا شباهت زیادی به ویلاهای توسکان ایتالیا دارد تا به یک ساختۀ دست و کاری انتزاعی. خانه شامل یک بنای اصلی و بنای دیگری است که با یک حیاط مرکزی کوچک از هم جدا می­شوند. بنای اصلی از مجموعه­ای از اتاق­ها تشکیل شده است که دور یک حیاط کوچکتر قرار دارند و اتاق­های خواب را از سایر فضاها جدا می­کنند و نور را به قلب بنا هدایت می­نمایند. پوشش سقف تمامی اجزاء را به هم متصل می­کند و بر روی دیواره­های واحد می­نشیند. تجربه­ای که از این خانه بدست می­آید، کیفیات عالی، سنجیده و متنوع در نور می­باشد. مسیر بین ورودی تا حیاط مانند حرکات موزونی از کارکردها و اثر متقابل فعل و انفعالات طراحی شده است و در مسیر گردش در محیط بسته به طور ظریف و ماهرانه­ای از نورهای سقفی استفاده گردیده است. راهروها به اتاق­های پذیرایی که در سمت شمالی بنا قرار گرفته­اند ختم می­شوند، این قسمت از بنا نیز دارای نورگیری بسیار خوبی است. تنوع استفاده از مصالحی مانند بافت بتنی، آجرهای شیشه­ای، تیرهای چوبی، ورق­های آهنی و فایبر گلاس بر تنوع کاربری­ها و تغییرات ویژگی­های نور تأثیر می­گذارد و هر یک از فضاها را مستقل می­کند. هنگام شب خصوصیت فضاها با نورهایی که از پشت پنجره به چشم می­خورد یا نورهایی که از کف و دیواره­های نیمه شفاف ساطع می­شود، بیشتر تغییر می­یابد و جالب­تر به نظر می­رسد.  

        اطلس معماری - استرالیا

توضیح:

The PHAIDON ATLAS of Contemporary world architecture، کتابی است که در آن معماری مناطق مختلف جهان بررسی شده است؛ ترتیب وتفکیک فصلهای آن بر اساس پنج قارۀ استرالیا، آسیا، اروپا، آفریفا و آمریکا می­باشد. هر فصل نیز با توجه به چهار سوی جغرافیایی یعنی شمال، جنوب،شرق و غرب طبقه بندی شده است. این کتاب می­تواند به عنوان یک مرجع به شناخت ما در حوزۀ معماری و حتی سایر حوزه­ها کمک شایانی نماید. پس از این هر ماه، نگاهی به یک بخش از اطلس معماری معاصر جهان خواهیم داشت.  

اولدوز فضلعلی

  موضوعات: